معرفي نژادهاي مختلف سگ ( سگ های نگهبان )


اين نژاد از سال 1914 از آلمان به بسياري از كشورها انتقال يافته و در سالهاي اخير در كشورمان نيز به آن بعنوان يك سگ نگهبان بسيار باهوش توجه زيادي شده است. اين نژاد بسيار چالاك و داراي عضلات و استخوان‌بندي قوي مي‌باشد.

ژرمن شيپرد German Sheperd

اين نژاد از سال 1914 از آلمان به بسياري از كشورها انتقال يافته و در سالهاي اخير در كشورمان نيز به آن بعنوان يك سگ نگهبان بسيار باهوش توجه زيادي شده است. اين نژاد بسيار چالاك و داراي عضلات و استخوان‌بندي قوي مي‌باشد. طول بدن ژرمن شپرد از ارتفاع آن بيشتر است. اعضاي تناسلي، كاملا واضح و قابل رويت است. گوشها در قاعده پهن بوده و در انتها به زاويه تندي ختم شده و به سمت جلو باز مي‌شوند . اين نژاد چشمهاي بادامي شكل دار د. دم داراي مو بسيار پرپشتي است. سگهاي نر داراي ارتفاع 60 تا 65 سانتيمتر و ماده‌ها بين 55 تا 60 سانتيمتر هستند .
در مورد رفتار سگ بايد گفت، وي اساسآ حيوان باهوشي بوده و استعداد بارزي در آموختن رفتارها و فعاليتهاي اجتماعي دارد . ژرمن شپرد كنترل كامل بر روي اعصاب خود دارد، بسيار باوقار، اشرافي، منطفي و مهربان است. وي با حيوانات ديگر ميانه خوبي داشته و با كودكان نيز مهربان و خوش برخورد است. اين سگ به علت داشتن شامه بسيار قوي، عملكرد بالايي را بعنوان نيروي پليس ايفا مي‌كند و بدليل هوش سرشار و داشتن رابطه عميق و عاطفي با صاحب خود و بالاخره ظرفيت بالاي زندگي اجتماعي، يكي از بهترين سگها در راهنمايي و هدايت افراد نابينا مي‌باشد. دوستي ژرمن شپرد با انسان مادام‌العمر است . 

دوبرمن Doberman

منشاء اين نژاد ناحيه آپولدا (Apolda) واقع در آلمان بوده و در سال 1900 بطور رسمي شناسايي شد. اين نژاد فوق‌العاده فداكار و بي‌نهايت حامي و مراقب صاحبش مي‌باشد. وي داراي جثه متوسطي بوده و بلندي آن تقريبآ 65 تا 75، سانتيمتر در نرها و 60 تا 65 سانتيمتر در ماده‌ها است. دوبرمن داراي بدني توپر و دندانها و فك خيلي قوي مي‌باشد. از مشخصات ظاهري حيوان مي‌توان به چشمهاي بادامي، گونه‌هاي پهن و عضلاني، نزديك بودن لبها به فين، كتف‌هاي برجسته و پهن و عضلاني بودن سينه و كمر اشاره كرد. سگهاي اين نژاد بسيار پرانرژي، دقيق، شجاع، نتس و اشرافي مي‌باشند نژاد دابرمن بسيار خطرناك بوده و تنها سگي است كه با ايما و اشاره چشم و ابرو، مقاصد صاحبش را درك مي‌كند. اين نژاد در پاسباني و محافظت بي‌نظير است بطوريكه او را «ژاندارم» مي‌نامند. وي به بيگانه‌ها با بدبيني خاصي مي‌نگرد و موقعي خطرناك مي‌شود كه دشمن قصد ايستادگي و مقاومت در برابر او داشته باشد، در اين موقع به نواحي بالاي بدن (سر و گردن) حمله مي‌كند كه در اين حالت تنها راه خلاصي دشمن از دست حيوان شليك گلوله به وي مي‌باشد، چرا كه بكار بردن چوب، عصا، چاقو و... در برابر آن بيهوده خواهد بود و حيوان تا آخرين لحظه‌اي كه جان در بدن دارد به دشمن حمله كرده و هرگز تسليم نخواهد شد. دوبرمن نسبت به تنبيه‌هاي بي‌موقع صاحب خود حساس بو ده و هرگز آن را از ياد نخواهد برد و در نهايت تلافي خواهد كرد. بنابراين اگر اين نژاد را بعنوان سگ نگهبان برگزيده‌ايد، هرگز با خشونت بي‌مورد با آن رفتار نكنيد. اين سگ در حال حاضر در اغلب فروشگاههاي بزرگ دنيا، به منظور نگهباني شبانه مورد استفاده قرار گرفته و در پايگاههاي نظامي نيز از آن براي امر محافظت استفاده مي‌شود. اين حيوان طالب جست و خيز و دوندگي است و اغلب تمايل دارد كه اين كار را باصاحبش انجام دهد . 

گريت دين Great dane

گريت دين مشهورترين سگ عظيم‌الجثه است . ارتفاع سگهاي نر 75 تا 80 و گاهي حتي 90 سانتيمتر است. ماده‌ها ارتفاعي بين 75 تا 80 سانتيمتر دارند. اين نژاد علي‌رغم بزرگي جثه‌اش از تركيب بدني متعادل و مناسبي برخوردار است به طوري كه جثه بزرگش نه تنها از زيبايي حيوان نمي‌كاهد بلكه برعكس، جذابيت آن را دو چندان مي‌كند. از مشخصات ظاهري آن مي‌توان به چشمهاي بادامي شكل و تيره، بيني سياه، گردن محكم و رو به بالا كه در نزديكي كتف‌ها پهن مي‌شود و سينه عميق و عضلاني اشاره كرد .
گرين دين سگي اصيل، شجاع، مقتدر، نيرومند، زيبا و با رفتاري دوستانه است. توله‌هاي وي در موقع تولد چندان بزرگ بنظر نمي‌رسند ولي بعد از دو ماه بسرعت رشد كرده و بتدريج هيكل آنها بزرگ و ترسناك مي‌شود. برخلاف قيافه ترسناكش، سگي درنده و بداخلاق نيست و برعكس خيلي آرام و مهر بان است. اين نژاد كمتر در جنگ و جدال با سگهاي ديگر وارد مي‌شود و به هر چيزي كه متعلق به صاحبش باشد علاقه پيدا مي‌كند. سگهاي نژاد گريت دين با كودكان بسيار مهربان بوده و از اين لحاظ كاملا قابل اعتمادند . 

باكسر Boxer

باكسر يك نژاد قديمي است. حتي در تاريخ جنگهاي رم قديم، از وي نام برده شده است. سگهاي نر داراي ارتفاع 55 تا 63 سانتيمتر بوده و ماده‌ها بين 52 تا 58 سانتيمتر هستند. از مشخصات ظاهري اين نژاد مي‌توان به عضلات ورزيده، موهاي كوتاه، براق بودن چشم و چين‌خوردگي‌هاي جلوي صورت اشاره كرد . باكسر از اطفال و بانوان سرسختانه حمايت و دفاع مي‌كند، بسيار عاقل است و هيچ موقع در مقابل صاحبش خشونت نشان نمي‌دهد، با اين حل در مقابل بيگانگان خشن و سرسخت است. اين نژاد در نزاع با سگهاي ديگر بسيار شجاع و نترس است و اصولا به سگهاي ضعيف‌تر حمله‌ور نمي‌شود. باكسر بيشترين اهميت را در طي يكصد سال گذشته در آلمان كسب نموده است. وي در ابتدا بعلت قيافه‌اش مورد تمسخر واقع مي‌شد ولي از سال 1925 طرفداران اين نژاد زياد شده و مورد توجه فراوان قرار گرفت. نام حيو ان در واقع از نحوه جنگيدن آن گرفته شده كه در اين مواقع مانند بوكسورها از پنجه‌هاي جلويي خود استفاده مي‌كند . 

سنت برنارد Saint Bernard

اين سگ يكي از قديمي‌ترين سگهايي است كه مورد استفاده انسان قرار گرفته بطوريكه ذكر شده در جنگهاي صليبي شركت داشته است! در اين نژاد نرها حداقل 75 و ماده‌ها 65 سانتيمتر بلندي دارند. از مشخصات ظاهري سنت برنارد مي‌توان به جمجمه بزرگ و برآمده، آويزان بودن لب فوقاني و موهاي بلند وي اشاره كرد. معروفيت جها ين اين نژاد بدليل آن است كه در سال 1800 جان 40 انسان را از مرگ حتمي نجات داده و بهمين خاطر يك سگ مقدس محسوب مي‌شود. مجسمه وي در موزه تاريخ طبيعي شهر برن (Burn) در سوئيس نگهداري مي‌شود. اين سگ شامه تيزي دارد و با اينكه بسيار بزرگ و قوي است به ندرت در دعوا و درگيري شركت مي‌كند. سنت برنارد دوستدار كودكان است ولي رابطه چندان خوبي با سگهاي كوچك جثه ندارد. اگر وضعيت مالي خوبي نداريد اين نژاد را انتخاب نكنيد، چون روزانه حداقل دو كيلوگرم گوشت براي تغذيه وي بايد تهيه كنيد! اين حيوا ن سگي كوهستاني بوده و قدرت خارق‌العاده‌اي در پيش‌بيني بهمن و ريزش برف در كوهستان دارد. موهاي وي نياز به مراقبت و بهداشت خاصي دارد و براي نگهداري آن بايد فضاي زيادي در اختيار داشته باشيد . 

روت‌ويلر Rottweiler

اين سگ در ايام قديم مورد توجه صاحبان گله قرار گرفته و حتي به سگ پليس گله نيز معروف بود، زيرا آنها علاوه بر اينكه روزها بايد مواظب گله بودند شبها نيز پاسباني از گله را در مقابل راهزنان بر عهده مي‌گرفتند. ولي از سال 1900 بدليل صفات ممتازش مورد توجه پليس قرار گرفت و بعنوان سگ نگهبان اهميت پيدا كرد. ارتفاع سگهاي نر 60 تا 68 سانتيمتر و ماده‌ها 55 تا 65 سانتيمتر است. اين نژاد داراي گردني قوي با سري پهن و گوشهاي كوچك سياه رنگ است و با وجود سنگين بودن، بسيار چابك و سريع است. روت‌ويلز ذاتآ حيوان خشني نيست ولي با اين همه در مقابل دشمن بسيار خطرناك است. اين حيوان حافظه‌اي بسيار قوي دارد و تعليماتي كه آموخته هيچ موقع فراموش نمي‌كند علاوه بر اين وي بسيار مطيع و وقت‌شناس بوده و تربيتش آسان مي‌باشد . 

ماستيف و بول ماستيف Bullmastif & Matif

منشأ اين نژاد كشور انگليس است و اسم آن از واژه لاتين Massivus به معني محكم و قوي گرفته شده است. سگهاي نر 75 سانتيمتر ارفتاع دارند. در سابق از اين سگ براي جنگ استفاده مي‌شد. بعدها توسط دزدان دريايي به آمريكاي شمالي برده شد و در جنگهاي استقلال آمريكا بوسيله انگليسي‌ها مورد استفاده قرار گرفت. اين نژاد بسيار سنگين وزن است بطوريكه وزنش به 75 كيلوگرم مي‌رسد. ماستيف به تحرك و ورزش زيادي نياز دارد، از مشخصات ظاهري حيوان مي‌توان به سر عريض و چند ضلعي، بيني كوتاه، دم بلند، موهاي كوتاه و بدن عضلاني‌اش اشاره كرد . از آميزش  اين نژاد با بولداگ سگ ديگري بنام بول ماستيف بدست آمده كه براي امر نگهباني بسيار مناسب است. بلندي اين سگ 63 تا 68 سانتيمتر و وزن آن 45 كيلوگرم مي‌باشد . 

كولي Collie

اصل اين نژاد از كشور اسكاتلند بوده و از 400 سال قبل براي حفاظت از گله در انلگيس و اسكاتلند مورد استفاده قرار گرفته است . سگهاي ن 62 تا 66 سانتيمتر و ماده‌ها 56 تا 61 سانتيمتر قد دارند. كولي اصولا به رنگ سفيد و قرمز است. موهاي پرپشت، مخصوصآ در قسمت گردن، پوزه دراز، مستقيم و سياه‌رنگ و عريض بودن سر در حد فاصله گوشها از مشخصات ظاهري وي بوده و در بررسي نژادي استفاده مي‌شود . كولي سگي است مهربان كه نسبت به صاحبش فوق‌العاده باوفا است. با كودكان مهربان است و احتياج زيادي به گردش و جست و خيز دارد. رديابي و جهت‌يابي اين نژاد فوق‌العاده است ذكر شده كه يكي از اين سگها مسافت 1600 كيلومتري را از محلي كه صاحبش آنرا فروخته بود به منزل وي، رديابي و طي كرده است. اين خصوصيت بارز وي سبب گشته از آن بعنوان سگ راهنماي نابينايان نيز استفاده شود. موهاي اين نژاد به رسيدگي و بهداشت مداوم نياز دارد. كولي نسبت به گرماي هوا حساس است، بنابراين بهتر است در تابستانهاي گرم حيوان را از تابش مستقيم آفتاب در امان نگه داريد . 
 

سامويد Samoid

منشأ اين سگ از سيبري (روسيه) است. اهالي آنجا از اين حيوان براي شكار و سورتمه‌كشي استفاده مي‌كردند. اين نژاد مقاومت فوق‌العاده زيادي نسبت به سرما داشته و داراي حس بويايي قوي و قدرت بدني زيادي مي‌باشد. مجموعه اين خصوصيات آن را به عنوان يك سگ نجات كوهستان مطرح كرده است. در حال حاضر از اين سگ بعنوان سگ سورتمه‌كشي و نگهبان استفاده مي‌شود. سگهاي نر 53 تا 65 سانتيمتر و ماده‌ها 48 تا 53 سانتيمتر ارتفاع دارند. خصوصيات ظاهري حيوان عبارتست از: چشمهاي عميق و سياه رنگ، موهاي سفيد رنگ، ضخيم و متراكم، دم‌بلند و پرپشت كه به پشت حيوان برمي‌گردد. سامويد نجابت و زيبايي خاصي داشته و بازي كردن با بچه‌ها را دوست دارد وي به شستشوي مداوم و مرتب نياز دارد.

گروه علمی دکتر صدقانی

منتشر شده توسط گروه علمی فارمنا در تاریخ ۱۳۸۸ يکشنبه ۱۰ آبان
نسخه چاپی

نظرات


دکتر میرزاپور

سلام خوب بود بیشتر اطلاعات تاریخی بود تا در مورد خود حیوان
abbas

سلام خوب بود اگر از هر نژاد یک عکس هم بود
محمد ناظمیان فرد جهانگیری بردستانی

بسیار عالی
پیمان

خیلی عالی بود
,pdn

سلام مختصر و مفید بود اگر عکسهایی از هر نوع نژاد به آن اضافه میکردی بسیار بهتر میشد در هر حال متشکرم از زحمتی که کشیدی
amir

تشکر از زحمات شما دوست عزیز (لطفا عکس هم بگذارید)
abed

خیلی خوب بود اگه میشه بیشتر توضیح بدین مرسی
محمد

دوبرمن واسه کشتن افراد خوبه ولی واسه نگهبانی نه چون خودت باید ازش بترسی .یکدفعه یاد تولگی و وقتی که تو با صدای بلند گفتی نه می افته و گازت میگیره .در کل واسه ارتش و عملیات خوبه نه واسه مردم . مزخرفه و نمک نشناسه همیشه باید قربون صدقش بری میتونی سر بچت داد بزنی ولی سر دوبرمنت نه.
نیما

خیلی عالی بود ممنون از زهماتتون منم با محمد موافقم من یه سگ ژرمن شیپرد دارم عالی خیلی خوب هر کی میخاد سگ خوب داشته باشه ژرمن شیپرد بخره خیلی عالی اگه میشه عکس هم بزارید
هادی

سلام خوب بود خیلی ممنون فقط هم عکس میزاشتید وهم سگ سراب بهتر میشود چون سگ سراب به نظر من بهتر از نژادهای دیگری هست با تشکر

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: