معرفی نژاد های سگ ( سگهاي عروسكي )


چي‌هواهوا ، پكينز ، مالتز و شيت زو سگ های عروسکی معروف این گروهند.

چي‌هواهوا Chihuahua

كوچكترين نژاد سگ است. ارتفاع اين سگ بين 16 تا 22 سانتيمتر است و داراي وزني بين 900 گرم تا 6/2 كيلوگرم مي‌باشد. طول حيوان از ارتفاعش بيشتر است. اصل اين نژاد از مكزيك بوده و داراي دو گونه، مو صاف و گونه‌اي با موهاي موجدار است. با اينكه وي سگ بسيار كوچكي است ولي براي زندگي داخل آپارتمان توصيه نمي‌شود چون آنها اساسآ نياز به فعاليت بدني و ورزش دارند و زنداني كردن آنها در آپارتمان برايشان اصلا خوب نيست. چي‌هواهوا علي‌رغم كوچكي جثه، در برابر سگهاي بزرگتر قادر به دفاع از خود مي‌باشد.

 پكينز Pekinese

منشأ اين نژاد از كشور چين بوده و داراي قدمت بسيار زيادي مي‌باشد طوريكه ذكر شده پيدايش آنها به 4000 سال قبل از ميلاد مي‌رسد. آنها سابقآ بعنوان يك حيوان دوست داشتني و دلخواه در خانواده سلطنتي پكن مطرح بودند. رفتار پكينز شبيه به شير است زيرا بي‌اندازه استقلال‌طلب، بي‌باك و مبارزه‌طلب است. ارتفاع سگهاي اين نژاد 30 تا 45 سانتيمتر است. آنها داراي سري عريض بوده و فاصله بين دو چشم زياد است. بدن داراي موهاي بلندي است كه نياز به رسيدگي و بهداشت مداوم دارد. علاوه بر پوشش خارجي بدن، دندانهاي آنها نيز به مسواك زدن مداوم نياز دارد. اين حيوان بسيار مطيع، فرمانبردار، آرام و صميمي است.

 مالتز Maltese

يك سگ عروسكي بازيگوش، پرجنب و جوش، فوق‌العاده با نمك و دوست‌داشتني است. اين نژاد بدليل اينكه داراي پوشش بدني پرپشت با منهاي بلند است، به مراقبت و رسيدگي بيشتري نياز دارد و همواره بايد موهاي حيوان را شانه زده و بد نش را تيمار كنيد هر چند كه در فصل بهار و پاييز حيوان مو ريزي ندارد. سگهاي نر 21 تا 25 سانتيمتر و ماده‌ها 20 تا 23 سانتيمتر ارتفاع دارند. پوزه آنها سياه بوده و سوراخهاي بيني، گشاد است. رنگ مالتز سفيد خالص است. از ويژگيهاي جالب توجه حيوان، طول عمر زياد و موهاي بلندش مي‌باشد كه طول آنها بيش از 20 سانتيمتر است.

 شيت زو Shih Tzu

اين سگ براي نگهداري در داخل آپارتمان بسيار مناسب است. از ويژگيهاي برجسته حيوان طول عمر بسيار زيادش است كه گاهي به 15 سال هم مي‌رسد. همانند نژاد Pekinese ، چشم‌ها از هم فاصله زيادي داشته و داراي موهاي بلندي است كه به رسيدگي و بهداشت روزانه نياز دارد. شيت زو بسيار شجاع و باهوش است و ارتفاع بدنش تا 25 سانتيمتر هم مي‌رسد.

گروه علمی دکتر صدقانی ( اختصاصی فارمنا )

منتشر شده توسط گروه علمی فارمنا در تاریخ ۱۳۸۸ دوشنبه ۱۷ اسفند
نسخه چاپی

نظرات


س.

بد نبود

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: