خیار دریایی( Sea cucumber ) چیست؟


خیار دریایی جزء شاخه خارتنان، راسته پا لوله ای ها و خانواده خارپوستان می باشد. خیار دریایی بالغ در اطراف دهان خود دارای 10 شاخک حسی (Tentacles) انگشت مانند هستند که از قسمت قدامی و خلفی براحتی قابل تشخیص می باشد. خیار دریایی به ستاره دریایی نسبت داده می شود و به شاخه خارتنان که همان خار پوستان هستند تعلق دارد.

خیار دریایی( Sea cucumber ) چیست؟

خیار دریایی جزء شاخه خارتنان، راسته پا لوله ای ها و خانواده خارپوستان می باشد.
خیار دریایی بالغ در اطراف دهان خود دارای 10 شاخک حسی (Tentacles) انگشت مانند هستند که از قسمت قدامی و خلفی براحتی قابل تشخیص می باشد.
خیار دریایی به ستاره دریایی نسبت داده می شود و به شاخه خارتنان که همان خار پوستان هستند تعلق دارد.
دراین شاخه همگی دارای بدن 5 قسمتی متقارن هستند که به آسانی در ستاره های دریایی قابل مشاهده است.
چنانچه خیار دریایی یکی از تنتاکل های خود را از دست دهد در طی مدت سه هفته می تواند آن را جایگزین و بازسازی نماید و طول عمر این جانور در حدود هشت سال می باشد.
وقتی خیار دریایی را صید و در دست نگهداری نماییم از منافذ عقبی آب خارج می شود و در این اثنا ممکن است این جانور دستگاه گوارش و قسمتهای داخلی بدن خود را نیز خارج نماید که در برخی ازمواقع این عمل موجب مرگشان می شود ودر موارد دیگر نیز این جانور قادر است ارگانهای داخلی از دست رفته را باز سازی نماید.


چه گونه هایی از خیار دریایی در خلیج ها یافت میشوند؟

دو گونه خیار دریایی را می توان در خلیج ها یافت 1- خیار دریایی معمولی (Thyon briareus)که رنگ آن قهوه ای کم رنگ و تا اندازه 4-5 اینچ رشد می کند، فربه و دور تا دور بدن آن را لوله های تغذیه ای پوشانده است .
2- خیار دریایی کم رنگ با نام علمی (Cucumaria Pulcherrima)، که دارای بدنی متقارن و رنگ آن از سفید تا زرد کمرنگ تغییر یافته و طول آن به 2-1 اینچ می رسد همچنین دارای 5 ردیف پای لوله ای تغذیه ای در امتداد بدن می باشد.

خیار دریایی در کجا زندگی و یافت می شوند؟


خیار دریایی را می توان در آبهای عمیق دریاها و یا خلیج ها یافت و از پاهای لوله ای شان برای خزیدن ، حفر کردن شنها و رسوبات استفاده می کنند و قسمتهای عمده بدنشان بجز قسمت قدامی سر و خلفی را استتار می کنند.


غذای خیار دریایی چیست؟

خیارهای دریایی پلانکتونها و دیگر ذرات ریز نظیر مواد آلی موجود در بستررا مورد تغذیه قرار میدهند و برای این کار از شاخک های حسی( تنتاکل ) خود بهره می گیرند.

خیار دریایی چگونه تولید مثل می کند؟


مولدین خیار دریایی زمانی که رسیده و بالغ هستند، تخمکها و اسپرمهای خود را در داخل آب رها می کنند و عمل لقاح در درون آب انجام می شود و در فرآیندتخم ریزی ، قسمت جلویی بدن خود را شبیه مار کبری بالا می آورند لاروهای حاصل از تفریخ تخمها به مدت چند هفته به صورت شناور (پلانکتونیک) باقی می مانند و پس از دگر دیسی و تبدیل به مرحله نوجوانی کف زی شده ، در میان صخره ها زندگی می کنند و پس از چند سال به سن بلوغ می رسند.

محمد ذوالفقاری کار شناس تکثیر و پرورش سایر آبزیان  

منتشر شده توسط گروه علمی فارمنا در تاریخ ۱۳۸۸ يکشنبه ۲۸ تير
نسخه چاپی

نظرات


مهان

سلام كمك بزرگي به قسمتي از تحقيقم كردين ، ممنون و موفق باشين
علی

خیلی ممنون خوب بود
اسماء

خوب بود اگر می شود منبع مورد استفاده تون هم بنویسید ممنون می شم
اسماء

خوب بود اگه می شه منبع مورد استفاده تون رو هم بنویسید ممنون می شم
صبا

خیلی خوب بود ممنون.
هادي

خوب بود
sheyda

khub bud 20
عليرضا

خيلي خيلي خوب بود
محمد

سلام. خیار دریایی مهره دار است یا بی مهره؟
متین

ممنون که به دخترکوچولوم راجع به تحقیقش کمک کردین
رضا مهدی نژاد

لطفا منابع راذکرمیکردید عالی بود
احمد احمدی

مطالبتون خوب بودن لطف کنید منابع رو هم بنویسید
نازگل

خیلی جالب بود

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما: